Elektrický Club Car URBAN? Bude to pre Vás výhodné, ukážeme prečo.

Elektrický Club Car URBAN? Bude to pre Vás výhodné, ukážeme prečo.

Téma elektromobility nás nenecháva chladnými, má svojich priaznivcov aj odporcov. Môžu byť výhody elektrických úžitkových vozidiel také jasné, že zdravý rozum velí kúpiť si ho? Ing. Michal Nevrlík, produktový manažér spoločnosti Profigrass, hovorí: "Keďže určitý typ prevádzky je pre malé spaľovacie motory doslova nevhodný, táto otázka nemusí byť až taká zložitá. Ďalšie výhody ich použitia v mnohých prípadoch prevážia misky váh v prospech elektromobilov."
Spoločnosť Profigrass predstavuje nové kompaktné elektrické vozidlo na pracovné nasadenie s názvom Club Car Urban, konkrétne Urban N1 a Urban L7e, označené podľa príslušnej kategórie cestnej premávky. Zatiaľ čo značka Club Car je vizitkou kvality, názov Urban naznačuje zameranie na verejný priestor.
 
Tichá prevádzka bez výfukových plynov
Z nasadenia elektrických vozidiel profituje najmä najbližšie prostredie, v ktorom sa pohybujú. Dopravné prostriedky by mali zdieľať životný priestor v symbióze a nemali by pôsobiť rušivo alebo invazívne. Ovplyvňujú kvalitu života miestnych obyvateľov, užívateľov verejného priestoru alebo zážitky návštevníkov zoologických záhrad, nemocničných areálov alebo hradov. "K tejto symbióze významne prispieva tichá prevádzka elektromotora Club Car Urban a absencia výfukových plynov v mieste používania. So šírkou 1,36 m sú elektrické vozidlá Club Car Urban také kompaktné, že prirodzene splývajú s okolím v ktorom sa pohybujú." dodáva Michal Nevrlík.
 
Časté štartovanie je doménou elektromobilov
Frekventované vypínanie klasických spaľovacích motorov a ich opätovné spúšťanie je škodlivé. Zalievanie kvetov, rozhadzovanie pokosenej trávy alebo iného nákladu alebo časté prejazdy na vykonanie rôznych prác si však vyžadujú práve takéto zastavenia. Toto nadmerné zaťaženie skôr či neskôr ovplyvní ich funkčnosť a spôsobí zvýšené náklady. Spaľovací motor môžeme nechať v chode, ale to bude mať za následok vyššiu spotrebu paliva a výfukové plyny všade naokolo. Takéto podmienky hovoria pre elektromobil.
 
Úsporná prevádzka
Čaro používania elektromobilov spočíva v ich vplyve na finančnú stránku ekonomiky. Spotreba elektrickej energie vozidla Urban N1 je približne 14 kWh na 100 km. Keď cenu elektriny pre konečného spotrebiteľa stanovíme na 0,17 EUR / kWh vrátane DPH, dostaneme sa na 2,38 EUR na 100 km. Podniky však dokážu dosiahnuť výrazne výhodnejšie sadzby. Ak potom uvážime, že nabíjanie možno veľmi dobre optimalizovať využitím nízkej tarifnej sadzby nabíjaním cez noc, náklady môžu klesnúť pod 1,50 EUR na 100 km. Pre porovnanie, spotreba paliva pri dieselových alebo benzínových motoroch bude pravdepodobne viac ako 9,00 EUR na 100 km, navyše je potrebné zohľadniť výmenu oleja a filtrov. Prevádzkové náklady elektromobilu tak môžu byť viac ako šesťkrát nižšie.
 
Bezpečnosť na prvom mieste
Nesmieme zabúdať na to, že vozidlo bude priamym účastníkom cestnej premávky. Moderné kompaktné elektrické vozidlá by preto mali mať na prvom mieste bezpečnosť. Michal Nevrlík vrhá na túto tému trochu svetla: "Pri vývoji Club Car Urban sme sa rozhodli pre bezpečnejšiu koncepciu vozidla, kde je kabína obsluhy umiestnená za prednou nápravou a je tak do značnej miery chránená pred nárazom. Dokazujú to výsledky oficiálnych crash testov." Vodiči tak môžu Club Car Urban používať s pokojom a k ich spokojnosti prispieva aj priestranná a pohodlná kabína s nadštandardnou výbavou.
 
Technické údaje vozidla Club Car Urban
Úzka stopa vozidla je zabezpečená už spomínanou šírkou vozidla 1,36 m. Modely N1 aj L7e sú k dispozícii s krátkym aj dlhým podvozkom. Dĺžka podvozku z pozinkovanej ocele je 3,27 m v krátkej verzii "S" a 3,63 m v dlhšej verzii "L". Oba modely Urban sú vybavené vysoko účinným trojfázovým striedavým motorom s trvalým výkonom 10,7 hp a špičkovým výkonom 19,2 hp.
 
Urban N1 dosahuje maximálnu rýchlosť 55 km/h a je vybavený lítium-iónovou batériou s kapacitou 10,24 kW/h. Odhadovaný kombinovaný dojazd na jedno nabitie je tu 73 km.
 
Model Urban L7e má maximálnu rýchlosť 45 km/h a môže byť vybavený lítium-iónovou batériou alebo rôznymi variantmi batérií s elektrolytom a kapacitou od 9,2 do 21,4 kW/h. V závislosti od zvolenej batérie je očakávaný kombinovaný dojazd na jedno nabitie až 200 km.
 
Hmotnosť nákladu, ktorým môžete vozidlo zaťažiť, závisí od konkrétnej konštrukcie a môže dosiahnuť až 1000 kg. Získate tak vozidlo, ktoré pokryje široké spektrum potrieb. "Nie je nič jednoduchšie, ako nás kontaktovať a predviesť Urban vo vašich konkrétnych podmienkach." Michal Nevrlík vás pozýva na vyskúšanie týchto noviniek.
 
Široké spektrum využitia
Urban môže byť vybavený širokou škálou nadstavieb. Od jednoduchého valníka alebo sklápača, ktorý môže byť vybavený klietkou, až po špecializované nadstavby. Dôležitou oblasťou sú nadstavby na zber odpadu - otvorené kontajnery alebo uzavreté skrine s výklopnými alebo posuvnými krytmi prispôsobené pre obce, centrá miest a rekreačné zariadenia. Pre tieto prevádzky sú vhodné aj špecializované kombinované nadstavby, ktoré môžu niesť tlakovú pištoľ na vodu, nádrž na zalievanie kvetov, čelnú zavlažovaciu lištu alebo napríklad fúkač lístia so zberom mulčovacej hmoty.

Spoločnosť Profigrass je výhradným zástupcom značky Club Car v Českej republike a na Slovensku s viac ako 25-ročnou históriou v oblasti dodávok a servisu komunálnej techniky. Club Car má viac ako 60-ročnú históriu inovácií a výroby kompaktných úžitkových, osobných a golfových vozidiel.

V prípade otázok sa obráťte na vedúceho oddelenia komunálneho vybavenia:
Ing. Michal Nevrlík
T. +420 601 131 986
E. michal.nevrlik@profigrass.cz
Back to list

Máte dotaz?

Neváhejte se na nás obrátit.
Poradíme vám.