Ako správne zavlažovať trávnik?

Všetci chceme pre svoje záhrady to najlepšie. Často je to prvá vec, ktorú vidíme, keď vchádzame alebo vychádzame z domu, a kde sa naše rodiny hrajú celé leto. Preto prirodzene chceme, aby náš trávnik vyzeral sviežo, zeleno a zdravo. To sa začína dodržiavaním správneho harmonogramu zavlažovania počas celej sezóny.

Nesprávne zavlažovanie môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Ak zalievate v prvej polovici noci, môžete poskytnúť tráve najlepšie prostredie pre škodlivé choroby. Ak zalievate málo a často, vytvoríte plytký koreňový systém.
Určete si, jak dlouho a kdy zalévat zahradu, a můžete se těšit ze skvělé zelené trávy po celou sezónu.
Pojďme se seznámit s pravidly správného zavlažování.
 
Zaprvé, má váš trávník vůbec žízeň?
Chcete-li zjistit, zda má trávník dostatek vody, jednoduše se po něm projděte. Pokud se tráva narovná okamžitě zpět, tak to je skvělé. Je více než pravděpodobné, že má dostatek vody. Pokud však vaše stopy zůstávají přitisknuté k zemi, pomyslné „rty“ vašeho trávníku se pravděpodobně chvějí pokaždé, když vidí, že si při sezení na schodech před domem dopřáváte sklenici vychlazené vody. Nebuďte tak krutí. Zalévejte ho. Tady je návod, jak na to.
 
Zařaďte zavlažování do ranní rutiny
Trávu zalévejte brzy ráno, když je chladnější vzduch a slabý vítr. Voda tak může proniknout hluboko do půdy a kořenového systému trávy. Zalévání v nejteplejších částech dne vede ke ztrátám až 30 % vody v důsledku odpařování. Představte si to jako o 30 % vyšší účet za vodu. Pokud však tráva trpí suchem a je nutné zálivku řešit, tak nečekejte a zalévejte.

Dávejte pozor, kde zaléváte
Pokud chodník, příjezdovou cestu nebo boční stranu domu nesekáte, ujistěte se, že je také nezaléváte. Rozdělte postřikovače na správné zóny postřiku, abyste neplýtvali vodou a nezvyšovali účet za vodu. Mějte na paměti, že stinná místa také nepotřebují tolik vody.
 
Výběr zavlažovacího systému
Stacionární nadzemní postřikovače jsou prospěšné, ale budete muset dávat pozor na to, kdy a jak dlouho zavlažujete, a často postřikovač posunovat, abyste zajistili rovnoměrné pokrytí. Vyrábějí se ve třech typech: úderové, rotační a oscilační.
Zavlažovací systémy instalované v zemi s výsuvnými hlavicemi používají sofistikované řídící jednotky, které lze nastavit tak, aby se spustily v ideální čas nebo den a mohou být seřízeny tak, aby zavlažovaly pouze klíčové oblasti.
Pre väčšie plochy sa používajú postrekovače rotačnej, pretože majú väčší dosť />Pre menšie členité plochy sa používajú postrekovače sprejové s menšími kvapkami vody. Tieto postrekovače dodajú trávniku viac vody za rovnaký čas v porovnaní s rotačnými postrekovačmi. Špeciálne vyvinutá technológia Precision™ vďaka väčším kvapkám pri rozstreku dokáže presnejšie a úspornejšie dopraviť vodu na trávnik.  
 
Aký je najefektívnejší spôsob zavlažovania trávnika?
Nemusíte zalievať každý deň. Snažte sa zalievať dvakrát týždenne. To tiež pomáha znížiť nadmerný odtok vody z prelievaných trávnikov. V rámci závlahového cyklu zalievajte kratšiu dobu a častejšie. Napríklad pri troch päťminútových intervaloch zavlažovania sa vstrebe viac vody ako pri 15-minútovom zavlažovaní naraz. Moderné riadiace jednotky umožňujú mnoho možností závlahy.
 
Preniknite ku koreňom            
Zmyslom zalievania trávnika je dostať vodu hlboko do pôdy a podporiť tak rast koreňov. Trávnik dostane správne množstvo vody, keď je pôda vlhká 6 cm pod povrchom. Kontrolu vlhkosti pôdy môžete vykonať napríklad pomocou dlhého skrutkovača, ktorý zapichnete do zeme. Pokiaľ sa ľahko dostane do hĺbky 6 cm, je pôda správne zavlažená. Ak narazíte na odpor, pôda je stále príliš tvrdá a suchá a potrebuje viac vody. Zmena s ročným obdobím Rôzne ročné obdobia vyžadujú rôzne prístupy k zavlažovaniu trávnika. Pokiaľ máte automatický zavlažovací systém, upravujte pravidelne plánovanú zálievku podľa sezónnych klimatických podmienok. Alebo investujte do riadiacej jednotky, ktorá vie komunikovať s metastonicou alebo čidlom vlhkosti pôdy. Táto jednotka potom bude nastavenie závlahy upravovať automaticky. Odporúčame riadiacu jednotku Toro Tempus Pro.
V spojení s bezdrôtovým snímačom vlhkosti pôdy Precision™ spotrebu vody tým, že na základe aktuálnych meraní teploty a slnečného žiarenia a historických údajov o počasí pre danú lokalitu vypočíta správne množstvo vody potrebnej pre závlahu. skvelým prvým krokom k tomu, aby ste začali správne zavlažovať a vaša tráva bola zelenšia.
Ak radšej chcete poradiť s nastavením dĺžky a intervalu závlahy, radi vám poskytneme informácie o technických parametroch postrekovačov a odporúčame vhodný typ riadiacej jednotky. v patrnosti, že každý trávnik v kombinácii s daným prostredím sa môže správať odlišne a teda prístup k starostlivosti o neho môže byť odlišný.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz